Tělo a mysl

08.01.2016 19:00
Vztah mezi tělem a myslí
 
Odedávna člověka uchvacovala vzájemná spolupráce těla a ducha. Zatímco mnozí prosazovali myšlenku, že pracují odděleně, převládl názor, že jsou v jednotě, což potvrdily výsledky současného výzkumu. To podnítilo rozvoj holistické medicíny, podle které je lidská bytost jedním nedílným celkem.
 
Mnoha příkladů těsného svazku těla a ducha si můžeme všimnout v našem každodenním životě. Snadno si lze všimnout účinku tělesného procesu na mysl, například, když si dáte kávu. Káva, jak známo, obsahuje kofein, což je látka povzbuzující centrální nervový systém, takže zvyšuje stupeň koncentrace a bdělosti. Nadměrná dávka kofeinu může vést k pocitům stísněnosti. Také lékařství používá mnoho léků, které mohou měnit duševní pochody - například antidepresiva, jako jsou benzodiazepiny, lze dočasně aplikovat pro odklonění negativních emocí pozitivním směrem.
 
Nelze přehlédnout, že po duševním a emocionálním prožitku následuje vždy přesná tělesná reakce. V případě, že vás něco vyleká nebo pocítíte úzkost, může se odehrát mnoho věcí. Uvnitř organismu dojde k aktivaci sympatického nervstva, které z nadledvinek uvolní adrenalin, a ten vstupem do krevního oběhu zrychlí srdeční činnost a dech. Krevní oběh je odkloněn z vnitřností a kůže do srdečního svalu plic a jiných svalových tkání. Člověk je potom díky síťovému efektu činorodý a bdělý. Pokud ale myslíte na něco příjemného a cítíte se klidně, vaše tělo se uvolní, zároveň se zpomalí dech a srdeční rytmus se zvolní do běžného tempa.
 
Hypnoterapie je založena na myšlence, že duševní procesy působí přímo na tělesné funkce. Hypnóza je elementární forma biologické komunikace, která probíhá na základě uvolnění tělesných biochemických přenašečů.
Literatura předkládá dostatek důkazů, že metody postavené na vzájemných reakcích těla a ducha, jako je hypnoterapie, mohou prožitek bolesti změnit na všech hlavních úrovních nervového přenosu informací. Bylo zjištěno, že na úrovni mozku a myšlenek mnozí jedinci dosáhnou intenzívní hypnotické anestézie, protože mají ve stavu hypnózy schopnost své smyslové vnímání takto zkreslovat. Po hypnoterapii byl na úrovni mozku a těla zaznamenán nárůst množství endorfinů (tělesné látky přirozeně tišící bolest).. Je zřejmé, že biochemické přenašeče snižují bolest a podporují hojení.
 
Z toho plyne, že když se věnujeme vlastnímu myšlení a snažíme se je pozitivně měnit, můžeme očekávat, že tím v mnoha ohledech změníme celou svou osobnost. Pokud se do podvědomí dostanou pozitivní a konstruktivní sugesce, evidentně to člověku prospívá. Podvědomí je jako malé dítě, nadané a tvůrčí. Sugesce přijme, posoudí a pečlivě zpracuje. Důsledkem často bývá reorganizace informací v mysli. Není nutné být ve stavu hypnózy, abyste se zabývali sugescemi. Ve skutečnosti jste sugescím otevřeni i ve stavu absolutní bdělosti. Stále si něco sugerujete. Informace si je třeba vtisknout z vědomé mysli přímo do podvědomí. Tak se každá vědomá myšlenka podílí na budování hlubší části vaší bytosti.
 
Zdroj: Elaine Sheehan - Autohypnóza
 
Zpět